A tvnzsrl
Sulinet 2006.09.01. 20:26
A Tvnzs mennyisgrl
TV nzs s gyermekkori alvszavarok
Az elmlt tz vben szmos olyan tanulmny ltott napvilgot, mely a televzizs gyermekekre gyakorolt hatsval foglalkozott. A legklnbzbb gyermekkori zavarok kialakulsban - pldul a gyengbb olvassi teljestmny, a rosszabb problmamegold kpessg, vagy a falnksg s a rossz testi kondci esetben - jtszik szerepet a kutatk szerint a TV eltt eltlttt id. Termszetesen az sem mindegy, hogy milyen programot nz a gyerek. Az erszakos msorok pldul cskkentik a gyermekek rzkenysgt msok fjdalma s szenvedse irnt. Ezek a filmek a vilgot flelmetesebb, a kicsik viselkedst agresszvabb teszik. A legjabb kutatsok szerint a televzizs s a gyermekkori alvszavarok kztt is lehet sszefggs.
Egy mlt heti felmrs szerint haznkban is egyre tbb idt tltenek a gyerekek a TV eltt. Ha ehhez a videzssal s a szmtgpes jtkokkal eltlttt idt is hozzadjuk, kiderl, hogy a gyerekek elkpeszten sok idt tltenek el kpernyre meredve. J esetben a televzi a csald egyttes kikapcsoldst s szrakozst szolglja. Sajnos nagyon gyakran ennek ppen az ellenkezjt tapasztaljuk; minl tbb idt tlt valaki a TV eltt, annl kevesebbet beszlget a csaldtagjaival s bartaival, annl kevesebbet olvas, jtszik fantzia jtkokat vagy szaladgl a kertben. Ma mr nem krdses, hogy a TV nzs nagyban befolysolja a gyermekek fejldst - akr a nzett msor tartalmnak kzvetlen hatsrl, akr a TV eltt lve eltlttt id mennyisgnek kzvetett hatsrl legyen is sz.
Minden szl fontosnak tartja, hogy gyermeke jszaka kipihenhesse magt. A gyermekkori alvszavart nehz nem szrevenni, s mindig aggodalmat vlt ki a szlkbl. A megfelel mennyisg alvs minden letkorban fontos, s ha a gyerek vagy akr tindzser nem alszik eleget, az megltszik a csaldi, barti kapcsolatain ugyangy, mint az iskolai vagy sport teljestmnyn. Kisgyermekeknl leggyakrabban azt tapasztaljuk, hogy nem akarnak lefekdni, felkelnek az jszaka kzepn, de a rmlmok vagy az alvajrs sem ritka. Iskols korra ezek a zavarok tbbnyire rendezdnek, klnsen akkor, ha a szlk segtenek a gyermekknek a helyes alvsi szoksok kialaktsban. A legjabb kutatsok azt mutatjk, hogy a megfelel mennyisg, pihentet alvst gyermekeink TV nzsi szoksainak fellvizsglatval is elsegthetjk.
A gyermek alvsignye letkortl s temperamentumtl fgg. Attl pldul, hogy milyen hamar alszik el, milyen gyakran bred fel jszaka s mennyire knnyen alszik vissza. E tekintetben eltrsek lehetnek, de az mindenesetre biztos, hogy a kialvatlansg, ugyangy, mint a felntteknl, megnehezti az let feladataival val megbirkzst. Az albbiakban azokrl a szempontokrl lesz sz, melyek a gyermek alvst a klnbz letkorokban befolysoljk.
1-tl 3 ves korig
A tipeg s a blcsis kor gyermek alvsignye naponta 10-12 ra. Ennek ellenre gyakran azt tapasztaljuk, hogy a kicsi, br lmos, harcol a lefektets ellen. Nem szeretne elszakadni a szleitl, s jonnan nyert nllsgt sem szvesen adja fel. Sok csaldban a TV nzs vlik ennek a harcnak a terepv. Mr az egszen kicsi gyerekeknl is elfordul, hogy a dlutni alvs helyett inkbb rajzfilmet akarnak nzni. Este, amikor a szlk vagy a nagyobb testvrek mg megnzhetnek egy msort, is egyenl bnsmdot kvetelhet. Ez veszekedshez, dhrohamokhoz vezet, ami miatt azutn az alvs is nyugtalann vlik.
A gyermekek ebben az letkorban kezdenek nllbb vlni. Megtanulnak jrni, beszlni, egyedl esznek s ltzkdnek, elsajttjk a szobatisztasgot. A nvekv nllssg azonban a szorongs mrtkt is nveli. A lefekvs miatti aggodalom, srs, riadt jszakai felriads mind-mind a megnvekedett szorongs kvetkezmnyei. Ezek a nehzsgek slyosbodhatnak, ha a gyerek harsny, flelmetes, megrz msorokat nz a televziban, mg akkor is, ha ezt a dleltt folyamn tette. Mg az ismeretterjesztnek sznt filmek is zavarbaejt, nyugtalant hatssal lehetnek egy ilyen kicsi gyerekre.
Amikor egy szl, a legjobb szndkkal, sr gyermekt kiveszi az gybl s lelteti a TV el, ntudatlanul is hozzjrul az alvsi nehzsgek kialakulshoz. Az a gyerek, aki hozzszokik, hogy a TV hangjaira aludjon el, nem tanulja meg nmagt lomba ringatni.
3-tl 6 ves korig
Az vods kor gyermek szmra klnsen fontos az esti lefekvsi ceremnia. A vacsora, frds, mesemonds a bejsolhatsg biztonsgt adja, ami megknnyti az brenltbl az alvsba, a szlkkel val egyttltbl a magnyba val tmenetet. Radsul ez az id egy klnleges csaldi egyttlt lehetsgt is nyjtja. Ha azonban a lefekvs szoksos menetnek a TV nzs is rsze, a kzs beszlgets, a csaldtagok kzvetlen kommunikcija gyakran csorbt szenved.
Az vodsok klnsen gyakran lmodnak rosszat. A rmlmok leggyakrabban a mly alvs REM (gyors szemmozgst mutat) fzisban jelentkeznek. Br a rossz lmok kialakulsnak mechanizmusa mg nincs teljesen feltrkpezve, annyi bizonyos, hogy a jelensg sszefggsbe hozhat a Tv nzssel. A rmlmok tartalmban gyakran tetten rhet egy-egy korbban nzett film. Ha az lomban felbukkan kpek s jelenetek klnsen intenzvek s felkavarak, az is lehet, hogy a gyerek mr egyltaln nem tud visszaaludni.
6-tl 12 ves korig
Az iskols korba lpve a legtbb kisgyermekkori alvsi problma megsznik. Az ilyen kor gyerekek knnyen s gyorsan elalszanak, alvsuk nyugodt, folyamatos. Ilyenkorra mr az is kiderlhet, hogy inkbb hajnali pacsirta vagy jszakai bagoly tpusak-e. Az alvsigny terletn is nagyobb klnbsgek mutatkozhatnak; kinek tbb, kinek kevesebb pihensre van szksge. Ezekben az vekben nem annyira az elalvs, mint a lmpaolts idpontjnak betartsa tnik nehznek. A lefekvs idejt gyakran valamilyen TV msor miatt szeretnk eltolni. Ha a csald egytt tvzik, akkor a gyerek mr csak azrt is szeretne rszt venni, mert gy tovbb maradhat szleivel, s tbb odafigyelst csikarhat ki. Az egsz napi munktl fradt szlnek ez a megolds knyelmesnek tnhet. Sajnos az sem ritka, hogy a szlk megengedik, hogy a gyerek addig nzze a TV-t, amg el nem szenderedik eltte.
Az iskols gyereket persze nem kell a kisebbekkel egytt, az ignyeihez kpest tl korn lefektetni, de ebben a korban is fontos arra odafigyelni, hogy kell mennyisg alvsban legyen rsze. A kialvatlansg koncentrcis zavarhoz, irritltsghoz, fegyelmezetlensghez vezethet. Az is elfordul, hogy valaki ra alatt elalszik.
A fradt gyerek agresszvv, ktzkdv is vlhat, teljestmnye leromlik. Kutatk azt sem tartjk kizrtnak, hogy a hiperaktv viselkeds htterben is llhat kialvatlansg.
Serdlkor
Serdlkorban a problma gyakran gy jelentkezik, hogy kaphat-e a gyerek sajt TV-t a szobjba. Ez a legritkbban esetben j tlet. A tvnzs zavarja a leckerst, olvasst, minden ms hobbijelleg tevkenysget. Ezen kvl elszigeteli a fiatalt a csald tbbi tagjtl, s ha a tvnzs mennyisgt a serdlnek magnak kell szablyoznia, akkor az alvssal tlttt idt is biztosan megrvidti. A ks esti vitamsorok nem nyjtanak annyi ismeretet, mint amekkora vesztesg a kell mennyisg alvs hinya. Ennek ellenre szmos kzpiskols bekapcsolt tv mellett alszik el. Sokuk szmra az jszakai tvnzs szokss vlik. Termszetes biolgiai alvs-brenlt ritmusuk alrendeldik tvnzsi szoksaiknak; jjel fent vannak, s reggel elksnek az iskolbl.
Ahhoz teht, hogy gyermeknk alvsa kielgt legyen, fell kell vizsglnunk televzizsi szoksainkat is. Korltozni kell a kperny eltt tlttt idt, s oda kell figyelni r, hogy a gyerek lehetleg mindig egy felnttel egytt nzze a msort. Ha valami flelmetesnek tnik, a gyereket meg kell kmlni tle. A gyerek letkortl fggetlenl, a lefekvs menete lland, biztonsgos s megnyugtat kell hogy legyen. Hasznljuk ki ezt az idt a kzvetlen csaldi egyttltre, kommunikcira. Ilyenkor lehetsg nylik arra, hogy mindenki elmeslje, mi trtnt vele a nap folyamn, a gyerek beszmolhat rla, hogy mi nyugtalantja. Az idsebb gyermekeket bztassuk arra, hogy olvassanak elalvs eltt. A tvnzs vagy a videojtk csak kivtelesen legyen az esti program rsze.
Gyermekeink kielgt alvst teht gy segthetjk el a legjobban, ha az olvass, trsas egyttlt, fantzia jtkok, sportols s a tvnzs helyes arnynak ltrehozsra treksznk az letben. A kipihent gyerek azutn frissen, j hangulatan bred, s sikeresebben kzd meg a gyermeki lt megannyi kihvsval.
* Valsg show-k az iskolban
|